FAZIL SAY KİMDİR?
Fazıl Say klasik müziğin üstadı gibidir. Türkiye’de belki de  en çok adı geçen isimlerdendir. Dünyaca ünlü Fazıl Say kimdir?

     Klasik müzik piyanisti ve kompozitör. 14 Ocak 1970’ de Ankara doğdu. Babası, yazar ve müzikolog Ahmet Say, annesi eczacı Gürgün Say’dır. Tek çocuktur. Haliyle bütün ilgi onun üstündedir. Dudak damak yarığı ile dünyaya geldi. Bebeklik döneminde bir ameliyat geçirdi ve yarık dudağı dikildi. Doktorunun üflemeli çalgı çalması önerisi üzerine melodika çalmaya başladı. Müzik dünyasına ilk girişi işte böyle oldu.
     Üç yaşındayken obuacı Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme alıştırmalarına başlayan Fazıl Say, bir yıl sonra Mithat Fenmen’den aldığı piyano dersleriyle sevgiyi de içeren bir öğrenim sürecine girmiştir.4 yaşında piyano çalmaya başladı.

      Mithat Fenmen’in 1982 yılında vefat etmesi üzerine Ankara Devlet Konservatuarı'na giren Fazıl Say, 'Özel Statü' olarak nitelenen hızlandırılmış yoğun eğitim çerçevesinde Kamuran Gündemir ile piyano, İlhan Baran ile kompozisyon çalışmıştır. Üstün yetenekli çocuklar için özel statü de eğitim gördü ve 1987 yılında konservatuar piyano ve kompozisyon bölümünden mezun olmuştur. Almanya’da burs ile eğitim aldıktan sonra, 1992’de Berlin’e müzik öğretmeni olarak getirilmiştir.

        Birçok birinciliği olan bir kişidir Fazıl aynı zamanda bir çok eseri de erken yaşında ortaya çıkmıştır. Ve bir yazı da Fazıl Say ile ilgili şöyle denilmiştir:

‘’1994’te Genç Konser Solistleri Avrupa yarışmasında birincilik kazanan Say, 1995’te New York’ta yapılan kıtalararası yarışmanın da birincisi olarak konser kariyerine başladı. Öte yandan oratoryolar, piyano konçertoları, çeşitli formlarda orkestra, oda müziği ve piyano eserleri, şan ve piyano için şarkı bestelemeye başladı. Bu eserler arasında Nazım ve Metin Altıok Ağıtı başlıklı oratoryolar, 4 piyano konçertosu, Zürih Üniversitesi’nin siparişi üzerine Albert Einstein’ın anısına yazdığı orkestra eseri, Wolfgang Amadeus Mozart’ın 250. doğum yılında Viyana’daki kutlama komitesinin siparişi dolayısıyla bestelenen”Patara adlı bale müziği vardı. ‘’Bir başka yazı da ise eserleri şöyle dile getirildi :

‘’Fazıl Say kariyeri boyunca New York Filarmoni, Sankt-Peterburg Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni, Çek Filarmoni, İsrail Filarmoni, Fransa Ulusal Orkestrası, Tokyo Senfoni gibi orkestralar eşliğinde konser verdi. 2007 Floransa Festivali’nin kapanış konserinde Zubin Mehta’nın yönettiği Floransa Orkestrası ile yirmi bin kişi tarafından izlenen bir açık hava konseri sundu. Yine 2007 yılında Montreux Caz Festivali’nde piyano jürisinin başkanlığını yapan Say’ın, Türk saz şairi Aşık Veysel’in “Kara Toprak” adlı halk şarkısından esinlenerek bestelediği piyano parçasını da içeren aynı başlıklı CD, Amerika Birleşik Devletleri’nde Billboard listelerinde 6. sıraya yükseldi.2008 yapımı Sivas ’93 tiyatro oyununun müziklerinin bestesi de sanatçıya aittir.’’


Ödülleri ise bir kaynakta yine şöyle söylenmektedir:
‘’Avrupa Birligi Piyano Yarışması, 1991
Genç Konser Solistleri Yarışması Avrupa Birinciliği, 1994
Genç Konser Solistleri Yarışması Dünya Birinciliği, 1995
Radio France/Beracasa Vakfi Ödülü, 1995
Paul A. Fish Vakfı Ödülü, 1995
Boston Metamorphosen Orkestrası Solist Ödülü, 1995
Maurice Clairmont Vakfı Ödülü, 1995
Telerama Ödülü, 1998, 2001
RTL Televizyonu Ödülü, 1998
Le Monde de la Musique Ödülü, 2000
Diapason d’Or ( Altın Plak ) Ödülü, 2000
Classica Ödülü, 2000
Le Monde Ödülü, 2000
Avusturya Radyo-TV Ödülü, 2001
Deutsche Phono Akademie ECHO Ödülü, 2001
Yılın Bestecisi Ödülü, Andante Klasik Müzik Ödülleri, 2010
Yılın Piyanisti Ödülü, Andante Klasik Müzik Ödülleri, 2010
Almanya'nın önemli klasik müzik etkinliklerinden ‘Rheingau Müzik Festivali'nin ödülünü, 2013
Echo Müzik Ödülü, 2013
Fransa Cumhuriyet Laiklik Komitesi tarafından Uluslararası Laiklik Ödülü, 2015
Uluslararası Beethoven İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İçselleme Ödülü, 2016’’


     Fazıl Say edebiyatla çok ilgiliydi ve bunu yapmakta olduğu sanatına da yansıtırdı. Albümlerde Serenad Bağcan solist olarak yer aldı ve ikili hem Türkiye’de hem de birçok ülkede konserler verdi. Fazıl Say ve solisti 2015 yılında Nazım Hikmet Korosu’ nu kurarak genel müzik direktörlüğünü üstlendi. Koro 1995 yılının yaz ayında ilk konserini verdi. Bu konserde Fazıl’ın ‘’Nazım Hikmet Oratoryosu’’ seslendirilmiştir. 2008 yılında Avrupa birliği tarafından ‘’Kültür Elçisi’’ olarak görevlendirildi.
       Mayıs 2005‘te İsviçre‘li yönetmen Hans Ulrich Schlumpf‘un “Ultima Thule” filminin sound trackini yaptı. Boş bir zamanında ise ’’ Uçak Notaları ‘’ adlı bir kitabını yazmıştır.(1999)

       Fazıl Say şuanda da 1995 yılından günümüze uzanan süreç içinde tırmanışını sürdüren ve Fransa ağırlıkta olmak üzere Avrupa ülkelerinde ve beş kıtada etkinliklerini sürdürmekte, günümüzün önde gelen şef ve orkestralarının eşliğinde konserler vermekte, ünlü salonlarda resitaller sunmaktadır.
Keyifli okumalar diliyorum 😊


KAYNAKÇA: https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/fazil-say-kimdir-kac-yasinda-ve-nereli-iste-unlu-piyaniste-dair-bilinmeyenler-ve-merak-edilenler/

istanbul efendisi
FAZIL SAY KİMDİR? FAZIL SAY KİMDİR? Reviewed by Selen YILDIRIM on 3/11/2019 Rating: 5

Birileri 12 yorum ve bir o kadarda bıdı bıdı yapmış!

 1. Müzik kariyeri ödüller ile dolu ne kadar güzel
  Başarıları daim olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah Sibel hanım.. yazı ilk konuk yazarım Selen Hanım'a ait..

   Sil
 2. Gerçek anlamda bir sanatçı. Sadece sanatın doruğunda değil, karakterli duruşu ve fikirleriyle gurur kaynağımız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ona şüphe yok ülkemizin dünyaya açılan marka isimlerinden biri kendisi.. ulusal gurur kaynaklarımızdan biri ..

   Sil
 3. aaa çok uzun zamandır yazmıyordunuz galiba değil mi...Fazıl Say dünyaca ünlü gururumuz sanatçımız...umarım değerini biliriz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaa evet babaannemintakvimciği.. şubat ayı ortalarından bu yana süren bir internet problemim var erişimim son derece kısıtlı. neyse az kaldı Mart 25 gibi düzlüğe çıkacağım.. bu arada sizin mesajınız nezdinde yazmış olayım, blog yazarı arkadaşları problemim yüzünden ziyaret edemiyorum.. kusuruma bakmasınlar.

   Sil
 4. Türkiye de sanatçı diyebileceğim bir kaç isimden biridir..Çok güzel anlatmışsın,kalemine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serhat hocam,
   isterdimki yazı bana ait olsun. ama değil :) içerik konuk yazarım SELEN hanıma ait..

   Sil
 5. Selen hanımın kalemini de okuyunca hissediyoruz. Kapsamlı ve dolu dolu bir tanıtım daha olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selen hanım ilk konuk yazarım oldu.
   Bu mesaj diğer blog yazarı arkadaşlara konuk yazarım olmaları için;
   açık davetiyem gibi olsun :)

   Sil
 6. Başarılı bir kişi. Başarıları daim olsun :)

  YanıtlaSil
 7. teşekkürler murat bey ve selen hanım tanıtım içinde ayrıca memnun olduk

  YanıtlaSil

1. Lütfen sadece yazı hakkında yorum yazınız.
2. Küfür / Argo / Hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
3. İçeriğinde e mail adresi ve URL bağlantısı barındıran yorumlar yayınlanmayacaktır.
4. O sebeple yorumlarda site adresi paylaşmamanız rica olunur.
5. Diğer sorularınız için yorum kısmı'na yazmak yerine iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

istanbul efendisi
Blogger tarafından desteklenmektedir.
çizgi roket
youtube kanal abonelik ikonu